Joanna Rajkowska na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Projekty realizowane w przestrzeni publicznej są jak sploty słoneczne. Generują energię. Miasto bez tego typu inicjatyw jest martwe – mówi Joanna Rajkowska, artystka, która tym razem w Łodzi zbuduje magiczną przestrzeń. W ramach 11. edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur Joanna Rajkowska wyłoży mozaiką z luster ściany jednej z kamienic w centrum miasta. Dzięki Joannie Rajkowskiej Łódź wzbogaci się w prawdziwą perłę architektoniczną, przywodzącą na myśl Dom Hundertwassera w Wiedniu. Artystka weźmie na warsztat kamienicę przy ul. Piotrkowskiej 3, której ściany od strony podwórza ozdobi mozaiką z drobnych części luster. Joanna Rajkowska połączy siły z zespołem remontującym budynek w ramach projektu Mia100 Kamienic. Gruntownie odnowiona kamienica stanie się również wyjątkowym dziełem sztuki. Projekt rozpocznie się 10 maja, o godz. 17. Prace nad całością będą trwały rok, do kolejnej edycji Festiwalu. W przyszłości kamienica ma stanowić przejście-pasaż między ul. Piotrkowską, a Manufakturą. „Znam Łódź i wiem, że  jej główna ulica nie działa tak prężnie jak kiedyś, życie przeniosło się do Manufaktury. Połączenie tych dwóch niezwykle ważnych dla Łodzi punktów jest miastu bardzo potrzebne” – mówi Joanna Rajkowska.

Projekt artystki zainicjuje nowy cykl działalności artystycznej w mieście – „Diamenty Miasta”, który będzie kontynuowany i rozwijany w kolejnych edycjach imprezy. Za rok do współpracy zostanie zaproszony kolejny artysta, który przemieni w dzieło sztuki następną kamienicę. „Diamenty Miasta” to nie tylko projekt artystyczny, lecz przede wszystkim społeczny. „Każde z wydarzeń prezentowanych podczas Festiwalu ma pokazać łodzianom, w jak fajnym mieście żyją. W przygotowaniach do projektu Joanny Rajkowskiej brali udział mieszkańcy kamienicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych. Wydarzenia mają aktywizować łodzian i zachęcać do wspólnego działania.” – mówi Zbigniew Brzoza, dyrektor Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Sama Rajkowska mówi o sobie, że jest społeczniczką. Przez sztukę chce zmieniać rzeczywistość. Artystka poświęciła pracę widzeniu. Do jego stworzenia artystkę sprowokowała choroba oczu córki. – „Tematy kolejnych prac odnajduję  w życiu codziennym. Tak było również i tym razem, kiedy dowiedziałam się o chorobie Róży. Chciałam wyobrazić sobie, jak ona widzi świat. Mozaika przestawia zatomizowany, rozbity na kawałki obraz rzeczywistości.”

Joanna Rajkowska jest autorką obiektów, filmów, instalacji, efemerycznych akcji oraz szeroko komentowanych interwencji. Pracuje w przestrzeni publicznej – „Fascynuje mnie los projektów funkcjonujących w terenie, nie galerii. Nieraz nabierają znaczenia politycznego, bo stają się dobrem wspólnym, żyją razem z mieszkańcami miasta, wchodzą w interakcje z nimi” – mówi artystka. Joanna Rajkowska jest m.in. autorką projektu Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, czyli sztucznej palmy znajdującej się na rondzie Charles’a de Gaulle’a w Warszawie, obecnie jednego z najbardziej charakterystycznych punktów miasta.

&nbps;