Sobota z Festiwalem Łódź Czterech Kultur

W sobotę Festiwal Łódź Czterech Kultur przygotował dla swoich widzów aż osiem atrakcji!  Na pierwsze spotkanie zapraszamy o godz. 17 do Niebostanu (ul. Piotrkowska 17), gdzie będzie miała miejsce dyskusja na temat przedwojennej Łodzi – między „Reymontem”, a II wojną światową. Podczas spotkania będzie można kupić również historyczny kwartalnik „Karta”, którego najnowszy numer „Łódź Czterech Dekad”, został poświęcony Festiwalowi i Łodzi. W spotkaniu wezmą udział: Zbigniew Brzoza, dyrektor Festiwalu Łódź Czterech Kultur, Zbigniew Gluza, redaktor naczelny „Karty” oraz Paweł Spodenkiewicz, autor książki „Zaginiona dzielnica o żydowskiej Łodzi”. W trakcie rozmowy odbędzie się pokaz zdjęć Łodzi z lat 1900-1939.

W tym samym miejscu, przy ul. Piotrkowskiej 17, ale tym razem na świeżym powietrzu rozpocznie się o godz. 19 koncert Sary Teneberg – Bialas, żydowskiej pieśniarki śpiewającej w jidysz. Wystąpi razem z Karstenem Troyke, swoim uczniem, niemieckim aktorem oraz studentami łódzkich szkół artystycznych. Podczas koncertu język jidysz powróci do Łodzi po kilkudziesięciu latach. W godz. 18-19 ci sami studenci będą również śpiewać pieśni na odcinku ul. Piotrkowskiej między ul. Tuwima i al. Piłsudskiego.

W sobotę Festiwal Łódź Czterech Kultur przygotował również atrakcje dla miłośników teatru i musicali. O godz. 19.30 w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 37 rozpocznie się spektakl „Wozak i król” Teatru Swabodnoje Prostranstwo z Orła w Rosji, oparty na „Zmierzchu” Izaaka Babla. Wczorajszy występ teatru zakończyły 15-minutowe owacje na stojąco! Czy dzisiejsza publiczność będzie równie zachwycona?

Festiwal Łódź Czterech Kultur włączył się również w tym roku w świętowanie Nocy Muzeów. W ramach akcji w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 26 będą wyświetlane filmy: etiudy studentów i absolwentów Szkoły Filmowej oraz film Leona Buczkowskiego „Łódź 39-45”.

Późniejszym wieczorem wrócimy na podwórko przy ul. Piotrkowskiej 17. O godz. 21 zagra SzaZa do filmów Romana Polańskiego, stworzonych przez reżysera w Szkole Filmowej, zaś godzinę później koncert wykonają Mikołaj Trzaska i dj Lenar. Akcentem wizualnym podczas spotkania będą zdjęcia Tomasza Bergmana, dokumentujące tereny dawnego getta w Łodzi. Ostatni występ – po wspomnianych koncertach – będzie należeć do dj-a Zralexa, który zaserwuje eklektyczny set dj-ski. Zapraszamy! Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Przypominamy, że na niemal wszystkie wydarzenia dostali się goście zarówno z wejściówkami jak i bez.

&nbps;