Zapraszamy dziś: „Wozak i król”. Wstęp wolny!

Już dziś o godz. 19:30 zapraszamy do podwórka przy ul. Piotrkowskiej 37 na musical „Wozak i król”, który zaprezentuje rosyjski teatr Swobodnoje Prostranstwo z Orła. Akcja spektaklu rozgrywa się na początku XX wieku w Mołdawiance – przedmieściach Odessy. Stary Mendel Krzyk kocha się w młodej dziewczynie. Jego synowie – spadkobiercy – nie zamierzają tolerować romansu ojca.

Ten dramat „wydaje się być dziełem autentycznego geniuszu” – jak pisał Jerzy Pomianowski, tłumacz sztuki na język polski. „Zmierzch należy niewątpliwie do arcydzieł literatury scenicznej. Klarowność akcji i konfliktów, charakterów i stylu jest uderzająca. Nie ma co szukać tu tonu i klimatu znanego ze sztuk należących do gatunku dramatu rodzinnego. Przerasta chyba wszystkie znane mi dzieła tego rodzaju.”

„Zmierzch” imponuje barwnością i rozmachem. Występuje tu defilada najróżniejszych postaci – starców i młodych, zabijaków i świętych, ludzi interesu i półświatka.

Prezentujący tę sztukę teatr z Orła jest dobrze znany w Rosji. W 2012 roku został nagrodzony  przez prezydenta RF za artystyczne dokonania. W ostatnich sześciu latach na deskach tego teatru  odbyły się premiery sztuk polskich autorów Sławomira Mrożka (m.in. „Tango”) Andrzeja Stasiuka („Noc”), a niespełna miesiąc temu miała tam miejsce prapremiera rosyjska, „Białego małżeństwa” Tadeusza Różewicza. Wstęp wolny. Zapraszamy!

bik9_max

 

&nbps;