Joanna Rajkowska

rajkowska_program

Diamenty Łodzi
wernisaż projektu

10 maja, godzina 17:00
Piotrkowska 3

Część wieloletniego projektu polegającego na przetwarzaniu przez artystów fasad zrujnowanych kamienic – pamiętających wspólną historię Niemców, Polaków, Żydów i Rosjan – w dzieła sztuki, swoiste ikony Łodzi. W 2013 roku wybitnej artystce Joannie Rajkowskiej znanej między innymi z projektów artystycznych silnie osadzonych w przestrzeni miejskiej, oddane zostanie do dyspozycji jedno z łódzkich podwórek. Podwórko pod opieką artystki przerodzi się na trwałe w obywatelskie dzieło sztuki. Pomysł artystki polega na oklejeniu całej przestrzeni podwórka mozaiką złożoną z drobnych części luster. W zależności od pory dnia i roku, podwórko będzie przemieniać się w sposób „naturalny”, za każdym razem na inny sposób rzucając inne światło na okolicę…

Joanna Rajkowska – artystka współczesna tworząca instalacje, przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Jest szeroko znana jako autorka projektów: „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, którego głównym elementem jest sztuczna palma na rondzie Charles’a de Gaulle’a w Warszawie i Dotleniacz na placu Grzybowskim, którego głównymi elementami były: wzbogacony tlenem sztuczny staw wkomponowany w trawnik miejski i futurystyczne ławki opodal.

Wernisażowy koncert/performens na podwórku: Suavas Lewy

Sonus micis – autor – Suavas Lewy

W bezpośredniej relacji i nawiązując do projektu ”Diamenty Łodzi” autorstwa Joanny Rajkowskiej, koncepcyjnie i na żywo, skonstruowany przez autora, zostanie utwór oparty na cząstkach dźwięków instrumentów, rzeczy, fragmentów nagrań oraz odgłosów obecnych, zarejestrowanych i wygenerowanych w trakcie występu. Istotnym dodatkiem do audio-sfery występu, będą obecne wokół dźwięki, rewitalizowanej i odnawianej w celu odzyskania jej dawnej świetności, ul. Piotrkowskiej. Poprzez pozbycie się ram tonalności, utwór nabierze charakteru mikrotonowego a brak dyktatu stałego metrum i użycie dźwięków ulicy, zbliży kompozycję do prac artystów związanych ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia oraz do twórców muzyki konkretnej.