Mikołaj Trzaska i DJ Lenar

Mikołaj Trzaska

oraz

Tomasz Bergmann (wizualizacje)

18 maja, godzina 22:00
Piotrkowska 17

Multimedialna podróż po terenach dawnego Lirzmannstadt Ghetto i dzisiejszej dzielnicy Bałuty. Pośród wizualicacji Tomasza Bermanna dokumentujących miejsca, których już nie ma, albo które zmieniły się nie do poznania dwóch wyjątkowych muzyków – spotykający się na scenie po raz pierwszy Mikołaj Trzaska i DJ Lenar – zagra miejsca tego muzykę: muzykę, której już nie ma?

Mikołaj Trzaska – w 1989 roku rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa. Wkrótce potem dołączył do zespołu basisty Tymona Tymańskiego „Sni Sredstwom Za Uklanianie”. Grupa ta stanowiła zalążek późniejszego największego fermentu w polskim jazzie przełomu lat 80. i 90. – zespołu Miłość. W latach 1992-2001 współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej. Zespół współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańko. Nagrali wspólnie pięć albumów. Od tamtej pory nagrywał i koncertował z wieloma artystami polskimi i zagranicznymi (byli to m.in. Lester Bowie, Ken Vandermark, Peter Brotmann, Jochn Tchicai, Tomasz Stańko, Noel Akchote, Joe Giardullo, Clementine Gasser, Świetliki, Macio Moretti). Autor kilkudziesięciu płyt. Współtworzył zarówno projekty jazzowe (m.in.: Miłość, Łosskot, NRD, The Users, North Quartet, Mikołaj Trzaska Mottlau River Band) jak i muzyczno-literackie (m.in. z Andrzejem Stasiukiem, Jurijem Andruchowych), współtworzył muzykę do filmu Sztos oraz skomponował i wykonał muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego (2009). Wraz z żoną Aleksandrą prowadzi własne wydawnictwo muzyczne Kilogram Records.

DJ Lenar – turntablista niestrudzenie promujący nowe techniki grania na gramofonach i płynnie poruszający się po różnych gatunkach muzycznych – od klezmerskiego Meritum przez reinterpretacje Lutosławskiego.  Artysta gra muzykę współczesną m.in. z Andrzej Bauerem, irlandzkie pieśni ludowe grane w duecie z Garthem Knoksem, muzykę do spektakli teatralnych i improwizacje z Johnem Tilburym, Eddiem Prévostem, Frederikiem Blondym czy Thomasem Lehnem. Organizował lub nadal organizuje takie wydarzenia jak Deckonstrukcja, Galimadjazz and Sofa. Grał m.in. na festiwalach „Blurring the Edges” w Hamburgu, „Musica Genera” w Szczecinie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Turning Sounds” oraz „plain. music”.