Festiwal Łódź Czterech Kultur w internecie

Kto powiedział, że festiwalowe wydarzenia muszą być efemeryczne? Udowadniamy, że tak nie jest prezentując filmy z kolejnych imprez, zrealizowanych na specjalne zamówienie Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Jako pierwszy pokażemy obraz Tomasza Bergmanna, wizualną opowieść o Litzmannstadt Getto i współczesnych Bałutach, ze ścieżką dźwiękową utalentowanych muzyków – Mikołaja Trzaski i Dj-a Lenara

Film będzie można oglądać na naszej stronie internetowej w zakładce Transmisje – od jutra, 7 czerwca 2013 r. Premiera przedsięwzięcia – Tomasz Bergmann (wizualizacje), Mikołaj Trzaska i dj Lenar (muzyka) – miała miejsce 18 maja 2013 r. w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 17. Projekt realizowano na specjalne zamówienie Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Tego dnia Tomasz Bergmann, artysta multimedialny zaprezentował film o jednej z dzielnic Łodzi. Twórca – w detalach współczesnego pejzażu Bałut – odsłonił obrazy nieistniejącego miasta. Artysta wnika we współczesne portrety dzielnicy, by przywrócić ślady życia mieszkańców getta. W filmie prezentowane są archiwalne zdjęcia z Archiwum Miasta Łodzi oraz współczesne obrazy. Ścieżkę dźwiękową filmu stanowi improwizowany koncert Mikołaja Trzaski i Dj-a Lenara, wykonany przez artystów na żywo 18 maja w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 17. Film – wyświetlony tego dnia na ścianie jednej z łódzkich kamienic – od piątku pojawi się również w internecie. Prezentowane na nim miejsca to m.in <http://m.in> . Plac Strażacki, Stacja Radegast, Plac Kościelny, szkoła na Marysinie i ulica Zgierska. Wyboru fotografii archiwalnych dokonał znawca terenu getta Dariusz Dekiert.

Internetowa prezentacja jest świetną okazją, by zobaczyć festiwalowe wydarzenia po raz pierwszy lub kolejny. W niedługim czasie na stronie internetowej Festiwalu pojawią się również materiały relacjonujące kolejne wydarzenia, zaprezentowane podczas majowej imprezy, połączonej w tym roku ze Świętem Łodzi. Zapraszamy.

&nbps;