Koncert „Muzyka Żydów z Odessy”

Koncert

Koncert „Muzyka Żydów z Odessy” Borisa Malkovskyego i Raphaela Roginskiego był jednym z najpopularniejszych wydarzeń Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Wejściówki do Muzeum Miasta Łodzi, w którym zagrali muzycy rozeszły się jak ciepłe bułeczki, zaś ich występ zwieńczyły gromkie brawa publiczności.

Festiwal Łódź Czterech Kultur w internecie

Festiwal Łódź Czterech Kultur w internecie

Kto powiedział, że festiwalowe wydarzenia muszą być efemeryczne? Udowadniamy, że tak nie jest prezentując filmy z kolejnych imprez, zrealizowanych na specjalne zamówienie Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Ósemki w ostatni dzień Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Ósemki w ostatni dzień Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Trochę śmieszny, trochę straszny i bardzo melancholijny finał festiwalu Łódź Czterech Kultur. Poznańska legenda teatru alternatywnego zaprezentowała przy ul. Zgierskiej 38 spektakl-instalację opartą na wspomnieniach mieszkańców bałuckiego podwórka.

Sobota z Festiwalem Łódź Czterech Kultur

Sobota z Festiwalem Łódź Czterech Kultur

W sobotę Festiwal Łódź Czterech Kultur przygotował dla swoich widzów aż osiem atrakcji!  Na pierwsze spotkanie zapraszamy o godz. 17 do Niebostanu (ul. Piotrkowska 17), gdzie będzie miała miejsce dyskusja na temat przedwojennej Łodzi – między „Reymontem”, a II wojną światową.

Owacje na stojąco dla teatru Swobodnoje Prostranstwo

Owacje na stojąco dla teatru Swobodnoje Prostranstwo

Wczoraj w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 37 teatr Swobodnoje Prostranstwo zaprezentował łodzianom musical „Wozak i król”. Akcja spektaklu rozgrywająca się w Odessie na początku XX wieku, została wczoraj przeniesiona w scenerię łódzkiego podwórka.

The Tiger Lillies w Tobaco Parku. Recenzja i zdjęcia!

The Tiger Lillies w Tobaco Parku. Recenzja i zdjęcia!

Pojawili się o 20:50. Martyn Jacques w pantomimicznym makijażu, przybrany angielskim melonikiem, z malutkim akordeonem. Adrian Stout, basista, z równie wielką wprawą władający piłą. Oraz domykający kabaret Adrian Huge, w moim odczuciu postać najbardziej komiczna, bo przygrywająca na dziecięcym zestawie perkusyjnym.

Oglądaj festiwalowe wydarzenia przez internet

Oglądaj festiwalowe wydarzenia przez internet

Dla wszystkich tych, którzy muszą zostać w domu, a chcą zobaczyć festiwalowe wydarzenia, organizatorzy Festiwalu Łódź Czterech Kultur przygotowali możliwość obejrzenia przez internet wybranych imprez.

Noc Muzeów z Festiwalem Łódź Czterech Kultur

W ramach Nocy Muzeów Festiwal Łódź Czterech Kultur realizuje projekt „Łódź mówi o sobie”. Będzie to wielogłosowa instalacja filmowa w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 26, wyświetlana w godzinach 19:00 – 23:00.

Art&Business: Łódź tętni życiem dzięki Festiwalowi Łódź Czterech Kultur

Art&Business: Łódź tętni życiem dzięki Festiwalowi Łódź Czterech Kultur

„Łódź tętni życiem. W Manufakturze odbywa się największe widowisko teatralne w Europie, podwórka-studnie wypełnione zostaną etiudami z łódzkiej Szkoły Filmowej i elektryczną muzyką, ogrody – melodiami żydowskimi, a znawcy przywracają zapomniany w Łodzi jidisz. To Festiwal Łódź Czterech Kultur” – wydarzenia organizowane przez Festiwal Łódź Czterech Kultur poleca Art&Business. Więcej informacji: kliknij tu.

Wejściówki na Festiwal Łódź Czterech Kultur

Wejściówki na Festiwal Łódź Czterech Kultur

Wciąż piszą Państwo wiele maili na adres rezerwacje@4kultury.pl. Przypominamy, że zapisy zakończyły się 9 maja. W ubiegłym tygodniu na wszystkie wydarzenia dostał się każdy, kto chciał w nich wziąć udział – niezależnie czy posiadał wejściówkę, czy nie. Przed koncertem w Pałacu Poznańskiego również nie przeprowadzaliśmy selekcji – wszedł każdy, kto przyszedł do Muzeum przed 21 lub […]

Zaczął się drugi tydzień Festiwalu Łódź Czterech Kultur – na co się wybrać?

Zaczął się drugi tydzień Festiwalu Łódź Czterech Kultur - na co się wybrać?

Festiwalowy weekend zaczynamy już w czwartek. Na dziedzińcu Hotelu Tobaco Park (ul. Kopernika 62) wystąpi angielski zespół The Tiger Lillies, dobrze znany publiczności z muzyki rodem z przedwojennego kabaretu, baśniowego wyglądu i prowokacyjnych tekstów. W piątek zagra Teatr Swabodnoje  Prostranstwo z Orła w Rosji, który zaprezentuje musical „Wozak i król”, oparty na „Zmierzchu” Izaaka Babla.W […]

Gazeta Wyborcza: Bernstein i Masecki zagrali piosenki z getta

Gazeta Wyborcza: Bernstein i Masecki zagrali piosenki z getta

„Nowojorski trębacz Steven Bernstein i pianista Marcin Masecki zaprezentowali jazzowe wersje piosenek i pieśni z łódzkiego getta w towarzystwie pięciorga łódzkich instrumentalistów, m.in. gitarzysty Marka Kądzieli i perkusisty Piotra Gwadery (L.Stadt, Blisko Pola). W repertuarze pojawiły się przede wszystkim utwory Jankiela Herszkowicza, ulicznego muzyka z getta Litzmannstadt.

Wywiad z Krzysztofem Garbaczewskim

Wywiad z Krzysztofem Garbaczewskim

„Po kilku dniach pracy tutaj zacząłem wyobrażać sobie, że Piotrkowska jest ulicą w Afryce. Czułem podobny rodzaj obcości, dziwny, nieznany mi koloryt, na który wpływ miał oczywiście wszechobecny piach.

Festiwal Łódź Czterech Kultur – wstęp wolny

Festiwal Łódź Czterech Kultur - wstęp wolny

Trzy dni Festiwalu minęły bardzo szybko. Na wszystkie wydarzenia dostał się każdy, kto chciał w nich wziąć udział – niezależnie czy posiadał wejściówkę, czy nie. Przed koncertem Borisa Malkovsky’ego i Raphaela Rogińskiegoa w Pałacu Poznańskiego również nie przeprowadzaliśmy selekcji – wszedł każdy, kto przyszedł do Muzeum przed 21 lub nieznacznie się spóźnił. W tym tygodniu […]

Stacja szykuje się do odlotu na Tralfamadorie

Stacja szykuje się do odlotu na Tralfamadorie

Izabela Chlewińska przygotowuje się do wieczornego spektaklu, podczas którego zabierze widzów na tajemniczą wyspę Tralfamadorie. Startujemy o godz. 20 w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 26. Zapraszamy!

Podwórko Krzysztofa Garbaczewskiego

Podwórko Krzysztofa Garbaczewskiego

Wczoraj w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 37 miała miejsce premiera spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego, słynnego reżysera młodego pokolenia, laureata Paszportu Polityki.

Przygotowania do spektaklu Big Bang

Przygotowania do spektaklu Big Bang

Nie tylko wczorajszy spektakl był wspaniałym widowiskiem, ale również przygotowania do niego. Przypominamy, jak powstawały w Łodzi barwne balonowe stwory i kosmiczne oczy.

Gazeta Wyborcza o Plasticiens Volants

Gazeta Wyborcza o Plasticiens Volants

„Big Bang Plasticiens Volants, rozpoczynający festiwal Łódź Czterech Kultur, to poetycka opowieść o stworzeniu świata. Motywem łączącym zarówno pokazywane obrazy, jak i choreografię olbrzymich balonów przedstawiających żywe istoty był nieustający pochód życia i witalności

Krytyka Polityczna o festiwalu

Krytyka Polityczna o festiwalu

„Czy docenimy, jak wiele festiwal Łódź Czterech Kultur ryzykuje, porzucając swoją elitarną publiczność na rzecz zwykłych mieszkańców?” – zadaje pytanie Hanna Gil-Piątek w tekście „Mit, miś i cztery kultury”, dostępnym na stronie internetowej Krytyki Politycznej, która jest naszą patronką medialną. Artykuł jest dostępny tu.        

Nasze spektakle i koncerty w internecie

Nasze spektakle i koncerty w internecie

Dla wszystkich tych, którzy muszą zostać w domu, a chcą zobaczyć festiwalowe wydarzenia przygotowaliśmy możliwość obejrzenia przez internet wybranych imprez Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Dziś zapraszamy przed komputery o godz. 19.30 na premierę spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego „Podwórko”, jutro zaś o godz. 21 na występ Stevena Bernsteina i Marcina Maseckiego. Wydarzenia będą transmitowane na naszej stronie internetowej.

BIG BANG NA FILMIE

BIG BANG NA FILMIE

W internecie pojawiły się pierwsze filmy z występu Plasticiens Volants w Manufakturze. Francuska grupa teatralna zaprezentowała wyjątkowe podniebne show. Filmy z wydarzenia znajdziecie tu.  

Co zrobić, jeśli nie mam wejściówki?

Co zrobić, jeśli nie mam wejściówki?

Szanowni Państwo zapisy po bezpłatne wejściówki na festiwalowe wydarzenia zakończyły się 9 maja. Nie oznacza to jednak, że nie można dostać się na konkretne wydarzenia. Są również miejsca przeznaczone dla osób, które nie mają biletów.

Big Bang w Manufakturze

Big Bang w Manufakturze

Oficjalne otwarcie Festiwalu Łódź Czterech Kultur miało miejsce 10 maja o godz. 20.30 w Manufakturze. Gości przywitali Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi oraz Zbigniew Brzoza, dyrektor Festiwalu Łódź Czterech Kultur. 

Kalejdoskop kulturalny: Wielka kultura w podwórkach

Kalejdoskop kulturalny: Wielka kultura w podwórkach

– Z domu wyniosłem przekonanie, że najważniejsze jest to, czy człowiek jest porządny czy jest świnią, a nie jakiej jest narodowości. Dlatego z lękiem patrzę na współczesną Europę, którą opanowuje nacjonalizm. I dlatego za tak wyjątkowe miasto uważam Łódź, gdzie zgodnie żyli obok ludzie różnych nacji. To miejsce wyjątkowe także dziś. I niedocenione – mówi […]

Festiwal Łódź Czterech Kultur w Pytaniu na Śniadanie

Festiwal Łódź Czterech Kultur w Pytaniu na Śniadanie

W telewizji śniadaniowej TVP 2 zaprezentowano spot reklamowy Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Mamy nadzieję, że zachęci on nie tylko łodzian do wzięcia udziału w imprezie. My już wiemy, że wejściówki rezerwują także osoby mieszkające w Warszawie, Poznaniu, Kaliszu, Gdańsku. Zapraszamy serdecznie wszystkich!

Wywiad ze Zbigniewem Brzozą

Wywiad ze Zbigniewem Brzozą

W dzisiejszym internetowym wydaniu Gazety Wyborczej można przeczytać wywiad Jędrzeja Słodkowskiego z Dyrektorem Artystycznym Festiwalu – Zbigniewem Brzozą. Pełną treść wywiadu znajdziecie tutaj. Zapraszamy do lektury!

Rozdajemy pendrive’y

Rozdajemy pendrive'y

Kolejną niespodziankę przygotowała dla Was we współpracy z Festiwalem Manufaktura! Część pendrive’ów została ukryta 7 maja w galerii handlowej Manufaktury, większość pojechała do Warszawy i tam należy ich szukać – w knajpach, sklepach, na ulicach… Powodzenia!

Dyskusja w Świetlicy Krytyki Politycznej

Dyskusja o tegorocznej edycji Festiwalu – o jego idei, programie, wymiarze społecznym. 6 maja, poniedziałek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro.

Polub nas na Facebooku i poluj na nagrody!

Polub nas na Facebooku i poluj na nagrody!

Dzięki wydawnictwu Cir Regio, które podarowało nam 10 wyjątkowych przewodników po ulicy Piotrkowskiej, autorstwa Joanny Orzechowskiej mamy do rozdania nagrody. Pytania konkursowe – ułożone przez samą autorkę książki – pojawiają się na profilu Festiwalu na Facebooku. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza właściwie odpowie na pytanie.

Piszą o nas

Naszym patronem medialnym jest Gazeta Wyborcza. Zapraszamy do przeczytania artykułu Jędrzeja Słodkowskiego

Joanna Rajkowska na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Projekty realizowane w przestrzeni publicznej są jak sploty słoneczne. Generują energię. Miasto bez tego typu inicjatyw jest martwe – mówi Joanna Rajkowska, artystka, która tym razem w Łodzi zbuduje magiczną przestrzeń. W ramach 11. edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur Joanna Rajkowska wyłoży mozaiką z luster ściany jednej z kamienic w centrum miasta.

Konferencja prasowa

Szanowni Państwo, 25 kwietnia 2013 r. o godz. 11 w kawiarni Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) serdecznie zapraszamy na konferencję prasową poświęconą 11. edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Wykład i warsztaty z Joanną Rajkowską

Wykład i warsztaty z Joanną Rajkowską

Joanna Rajkowska, znana i ceniona autorka obiektów, filmów, instalacji, efemerycznych akcji oraz szeroko komentowanych interwencji w przestrzeni publicznej zaprezentuje w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur (10-19 maja 2013 r.) kolejny projekt artystyczny, osadzony w przestrzeni miasta.

Zapraszamy muzyków z Łodzi

Dwóch wybitnych przedstawicieli jazzowej awangardy reprezentujących dwa pokolenia i dwa kontynenty stworzy z wybranymi przez samych artystów muzykami łódzkimi nowy projekt muzyczny, którego koncertowa premiera będzie miała miejsce w ramach Festiwalu.