Boris Malkovsky i Raphael Rogiński

Boris Malkovsky

Muzyka Żydów z Odessy
koncert

11 maja, godzina 21:00
Ogród Pałacu Izraela Poznańskiego

Pierwsze muzyczne spotkanie dwóch wyjątkowych muzyków od lat eksplorujących muzykę żydówską z różnych zakątków świata. W tym premierowym projekcie Boris Malkovsky (akordeon) i Raphael Rogiński (gitara) skupią się przede wszystkim na muzyce Żydów z Odessy.

Boris Malkovsky – urodzony w Odessie Rosjanin i Żyd, mieszkający od kilku lat w Polsce. Z muzyką obcuje całe życie. Od czwartego roku życia uczył się gry na pianinie, a jako nastolatek poznawał tajniki improwizacji i kompozycji. Jest kompozytorem, pianistą, aranżerem, producentem, muzykologiem i wirtuozem gry na akordeonie guzikowym. Jego kompozycje odwzorowują szerokie spektrum jego doświadczeń, łącząc muzykę żydowską, klasyczną, cygańską oraz jazz, tworząc poruszające i niepozbawione humoru podróże muzyczne. Boris Malkovsky angażował się w projekty teatralne w Izraelu, grał koncerty w wielu krajach europejskich, USA i Chinach, udzielał się na ponad 30 płytach i wydał dwa autorskie albumy. Drugi z nich, Time Petah-Tikva, ukazał się pod szyldem wytwórni Tzadik Records w serii Radykalna Muzyka Żydowska.

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa i na muzyce etnicznej i ludowej. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności.
Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft. Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem „Rogiński gra Bacha” w którym to muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu.