Swobodnoje Prostranstwo

Swobodnoje Prostranstwo

Wozak i król

17 i 18 maja, godzina 19:30
Piotrkowska 37

W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur wystąpi teatr Swobodne  Prastranstwo (Wolna Przestrzeń) z musicalem „Wozak i król” inspirowanym na „Zmierzchu” (1928 r.) według Izaaka Babla (1894 -1940).

Akcja sztuki rozgrywa się w Odessie  na początku XX wieku w Mołdawiance –  przedmieściach tego miasta. Stary Mendel Krzyk kocha się w młodej dziewczynie. Jego synowie – spadkobiercy – nie zamierzają tolerować romansu ojca.

Ten dramat „wydaje się być dziełem autentycznego geniuszu” jak pisał Jerzy Pomianowski, tłumacz sztuki na język polski. „[Zmierzch] należy niewątpliwie do arcydzieł literatury scenicznej. Klarowność akcji i konfliktów, charakterów i stylu jest uderzająca. Nie ma co szukać tu tonu i klimatu znanego ze sztuk należących do gatunku dramatu rodzinnego. Przerasta chyba wszystkie znane mi dzieła tego rodzaju.”

„Zmierzch” imponuje barwnością i rozmachem. Występuje tu defilada najróżniejszych postaci – starców i młodych, zabijaków i świętych, ludzi interesu i półświatka.

Prezntujący tę sztukę teatr z Orła jest dobrze znany w Rosji. W 2012 roku był nagrodzony  przez prezydenta RF za artystyczne dokonania. W ostatnich sześciu latach na deskach tego teatru  odbyły się premiery sztuk polskich autorów Sławomira Mrożka (m.in. „Tango”), Andrzeja Stasiuka („Noc”), a niespełna miesiąc temu miała tam miejsce prapremiera rosyjska „Białego małżeństwa”  Tadeusza Różewicza.

„Zmierzch” wystawiany w Łodzi przygotował  dyrektor  artystyczny  teatru Swobodne Prastranstwo – Aleksander A. Michajłow , scenografię – młoda utalentowana artystka Maria Michajłowa.  

.