Teatr 8 dnia

aaa_MG_9194

Podwórko
Instalacja teatralna
Teatr Ósmego Dnia

Zgierska 38
19 maja, godzina: 20:45

Podwórko Zgierska 38 to spektakl-instalacja, który powstał w oparciu o historię mówioną – wspomnienia i opowieści mieszkańców. Przywołamy historie z bałuckiego podwórza, których głównymi bohaterami są dzieci. To one poprowadzą nas przez zakamarki swej pamięci, gdzie królują barwne, wyraziste postacie Pana Haremzy czy Pani Bakterii, niewinne zabawy, lecz także groźny cień historii getta – innych, nieznanych dzieci, których dzieciństwo nagle się urwało.

Projekt: Jacek Chmaj
Realizacja: Teatr Ósmego Dnia
Scenariusz: Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Paulina Skorupska
Reżyseria: Ewa Wójciak

Występują: Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Jakub Kapral, Marcin Kęszycki, Karolina Pawełska, Barbara Prądzyńska, Janusz Stolarski, Ewa Wójciak

Instalacje wideo: Jacek Chmaj
Montaż: Jacek Kolasa
Nagrania wideo: Maciej Sierpień, Maciej Włodarczyk
Muzyka: Arnold Dąbrowski, Jacek Kolasa
Dźwięk: Jakub Staśkowiak
Światło: Adan Garcia Holgado
Animatorzy scen: Piotr Najrzał, Przemysław Mosiężny

Premiera: 19 czerwca, g. 20.45, podwórko przy ul. Zgierskiej 38a

Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku, założyli go studenci poznańskiej polonistyki. W latach 70. stał się jednym z najważniejszych zespołów alternatywnych w Polsce, a później również na świecie. Tworzył przedstawienia polityczne, a jego twórcy zaangażowani byli w działalność opozycyjną w czasie PRL-u, w konsekwencji czego w latach 80. znaleźli się na przymusowej emigracji.

Zespół rozwinął własną metodę pracy nad przedstawieniem, której istotą jest technika aktorskiej improwizacji. Poza spektaklami salowymi Teatr przygotowuje widowiska plenerowe, adresowane do wielkiej publiczności i niezmiennie inspirowane przez tematy społeczne i polityczne. Jego twórcy ciągle poszukują nowych form opowiadania współczesnym świecie – w ostatnich latach coraz częściej sięgają po formułę teatru dokumentalnego. Swoje spektakle prezentują na całym świecie.

W Poznaniu, w siedzibie przy ul. Ratajczaka 44, poza prezentacjami przedstawień Zespół prowadzi działalność edukacyjną i kulturotwórczą – organizuje spotkania, warsztaty, zaprasza zespoły teatralne z ruchu teatru alternatywnego i udostępnia salę młodym twórcom, którzy nie mają własnych przestrzeni do prezentacji przedstawień.

Podziękowania:
Podwórko, na którym realizujemy projekt Zgierska 38 odnaleźliśmy dzięki filmowi Krystyny Piasecznej pt. Łódzkie podwórka, którego fragment cytujemy w instalacji wideo.

Specjalne podziękowania należą się właścicielom kamienicy: panom Pawłowi Borucie i Markowi Rosiakowi oraz Mieszkańcom.

W projekcjach wykorzystano fragmenty książki Marka Millera pt. Europa według Auschwitz. Litzmannstadt Ghetto.